Marka Tescilinin Faydaları Nelerdir?

Marka Tescilinin Faydaları Nelerdir?

Ticari markanızın tescili, belirli bir ticari markanın sahibi olarak haklarınızın resmi bir kaydını oluşturur ve başkalarının onu kullanmasını engellemenizi kolaylaştırır.

marka tescili, belirli koşullara tabi olarak, başkalarının ticari markayı tescilli sahibinin izni olmadan kullanmasını – yani ihlalin önlenmesini – yasal bir hak verir.

tescil, ticari markanın tescil edildiği mal ve/veya hizmetler için lisanslama yoluyla başkalarına yetki verme konusunda münhasır bir hak verir.
Müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi rakiplerinizden ayırt edebilmesi sizin için önemliyse, ticari markanızı tescil ettirmeyi düşünmelisiniz. Bir markanın yetkisiz kullanımı, hak sahibinin işini ve itibarını kaybedebileceği anlamına gelir. Tescil zorunlu olmamakla birlikte tescil, tescilli marka sahibinin mahkemede tecavüz davası açmasına izin vererek markanın kullanılmasıyla oluşan itibardan başkalarının yararlanmasını engellemeyi kolaylaştırır.

hazır marka al, marka arıyorum, satılık markalar,

Bir ticari markanın, sahibinin izni olmaksızın mallarla ilgili olarak hileli olarak uygulanması veya kullanılması ve/veya tescilli bir ticari marka ile aynı veya ona yakın bir markayı taşıyan mal veya materyalin bulundurulması, belirli durumlarda suç teşkil edebilir. ve 1996 tarihli Ticari Markalar Yasası uyarınca cezai takibat başlatılabilir.

Ticari Markalarda Kaydedilebilir nedir?

Tüm ticari markalar tescil edilebilir değildir. Esasen, aşağıdaki özelliklere sahip bir ticari marka için tescil reddedilecektir:

Bir işletmenin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt edemez, Ayırt edici bir özelliği yoktur.

Münhasıran mal veya hizmetlerin temel özelliklerini (örn. kaliteleri, kullanım amaçları, coğrafi kökenleri vb.) belirten işaret veya göstergelerden oluşur, münhasıran ticarette dilde mutat olan işaret veya işaretlerden oluşur.

Münhasıran eşyanın kendisinden kaynaklanan veya teknik bir sonuç elde etmek için gerekli olan veya eşyaya esaslı bir değer veren şekilden oluşan, kamu politikasına veya ahlak ilkelerine aykırıysa.

Örneğin mal veya hizmetlerin doğası, kalitesi veya coğrafi menşei gibi konularda halkı yanıltma olasılığı bulunan,
kötü niyetle başvurulur, aynı veya benzer mallar bakımından halihazırda Sicilde bulunan bir ticari marka ile aynı veya benzerdir.